polonezcup.com

Portal żeglarski

Krótkie wprowadzenie do regat

Autor postu Arek82 · 26-09-22
Czym są regaty?

Regaty to są zawody sportowe, które odbywają się na wodzie lub lodzie. W Polsce bardzo popularne są regaty wioślarskie oraz żeglarskie. W obu tych dyscyplinach mamy spore sukcesy na arenie międzynarodowej i praktycznie na każdych igrzyskach olimpijskich w tych sportach zdobywamy medale. 

Regaty żeglarskie co to jest?

W przypadku, gdy chcemy startować w regatach na małych jachtach żaglowych to czeka nas kilka wyścigów, które liczą się do końcowej klasyfikacji. Podczas profesjonalnych tego typu zawodów odbywa się kilka wyścigów w czasie jednego dnia, które zaliczają się do regat. Każdy z takich etapów trwa mniej więcej godzinę i pływa się dość blisko linii brzegowej. W momencie, gdy chcemy wystartować w takich regatach to trzeba się do nich wcześniej zgłosić, ponieważ przeważnie jest ograniczona ilość osad, która może startować w czasie wyścigów. Podczas takiej rywalizacji należy dopłynąć do wyznaczonych punktów i nie można żadnego z nich pominąć.

Jakie są rodzaje regat żeglarskich?

W żeglarstwie wyróżniamy kilka klas, w których możemy startować. O przynależności do danych regat żeglarskich decyduje to jakim sprzętem dysponujemy. Ważne są jego rozmiary, ale również waga. Ścigające się żaglówki w danej klasie powinny mieć podobne parametry techniczne, dzięki czemu o zwycięstwie w regatach będą decydowały umiejętności osób tworzących daną załogę. W przypadku dzieci najbardziej popularną klasą żeglarską jest Optimist, ponieważ na tego typu łódkach mogą pływać tylko dzieci do piętnastego roku życia. Ludzie, którzy bardziej amatorsko zajmują się żeglarstwem często próbują swoich sił w klasie Omega. Dzięki takiej łódce można dobrze wyczuć jak sterować takim pływającym obiektem oraz dokładnie zobaczyć jak powinno reagować się na podmuchy wiatru. 

regaty co to

Gdzie można śledzić regaty?

Regaty żeglarskie można śledzić w telewizji w przypadku najważniejszych imprez w tej dyscyplinie.  Można też szukać materiałów z takich zawodów na stronie oficjalnej organizatora danego wydarzenia. Chcąc obserwować na żywo regaty warto zobaczyć, gdzie dokładnie będą się one odbywały i można wybrać się do miejscowości, gdzie przybyli żeglarze. Z linii brzegowej naprawdę można wiele zobaczyć i podziwiać zmagania zawodników z poszczególnych klas regatowych. 

polonezcup.com