Woda, tuż obok ziemi, ognia i powietrza jest jednym z żywiołów. Z tego wynika, że oprócz tego, że jest piękna i zachwycająca to również bywa groźna i nieprzewidywalna. Dlatego bardzo ważne jest, by rozważnie korzystać z atrakcji wodnych oraz uprawiając sporty w wodzie. A w przypadku wypadu o nasze bezpieczeństwo troszczy się jednostka zwana ratownictwem wodnym. Jej najważniejszym zadaniem jest organizowanie i udzielanie pomocy każdej osobie, która miała wypadek lub jest narażona na niebezpieczeństwo w wyniku przebywania na obszarach wodnych.
Przebywanie nad wodą może wiązać się z różnymi atrakcjami. Jednak by było to bezpieczne, trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Nadrzędną zasadą zapewniającą bezpieczeństwo jest niewchodzenie do wody i niekorzystanie z atrakcji wodnych pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Najczęstsze utonięcia to osoby pijane lub będące pod wpływem narkotyków, lub dopalaczy. Taka osoba ma zaburzoną koncentrację oraz opóźnione reakcje, przez co nie jest w stanie się ratować. Drugą ważną kwestią, o której należy pamiętać to, by nie zażywać kąpieli zaraz po opalaniu na słońcu. Tak szybka zmiana temperatury może wywołać szok termiczny, a w konsekwencji nawet utratę przytomności. Dlatego wchodząc do wody, zalecane jest, by najpierw lekko ochłodzić wodą kark, twarz oraz okolice serca a dopiero później zanurzać się w całości. Warto również pamiętać, by nie kąpać się w wodzie tuż po zjedzeniu posiłku, warto odczekać co najmniej 30 minut.
Decydując się na kąpiel, powinniśmy wybierać wyłącznie strzeżone miejsca, gdzie o nasze bezpieczeństwo dba ratownik, a jeśli widzimy czerwone flagi, pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić do wody. Zakazane jest także skakanie do wody na główkę. Taki skok może skończyć się nawet złamaniem kręgosłupa.
Jeśli wybieramy się z dzieckiem nad wodę, powinniśmy bezwzględnie go pilnować. W przypadku dorosłych również zalecane jest, by pływać ze znajomymi lub w grupach. A jeśli ktoś ze znajomych nie chce wchodzić do wody, nie możemy go wpychać. Jeśli tylko zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego, powinniśmy natychmiast wezwać ratownictwo wodne.
By zostać ratownikiem wodnym, konieczne jest posiadanie dobrych umiejętności pływania, bez tego nie możemy w pełni wypełniać obowiązków ratownika medycznego. Oprócz tego trzeba ukończyć kurs KPP, przydatne jest również posiadanie uprawnień do kierowania motorówkami, żaglówkami lub patent instruktora. Ratownicy medyczni dbają każdego dnia o zapewnienie bezpieczeństwa w akwenach wodnych, a w przypadku sytuacji niebezpiecznych dokładają wszelkich starań, by ratować ludzkie życie.